≡ menu

Firefly - odstraszacze ptaków

FireFly™ wykorzystując ruch obrotowy tabliczki oraz odbicie i emisję światła utrzymuje ptaki z daleka od konstrukcji takich jak linie energetyczne, budynki, podstacje, lotniska, itp., zapewniając jednocześnie najlepszą ochronę przed zderzeniami ptaków z konstrukcjami wykonanymi przez człowieka takimi jak elektroenergetyczne linie napowietrzne oraz maszty telekomunikacyjne.

 

 • Wykorzystuje "3 w 1" fluorescencyjne kolory zaprojektowane specjalnie przez biologów dla celów dobrego spostrzegania przez ptaki,
 • Ruch wirujący tabliczki oraz odbicia i emisja światła odstraszają ptaki,
 • Opracowany przez biologów i w pełni przetestowany,
 • FireFly™ zawiera materiały fotoluminescencyjne, które świecą w nocy do 10 godzin, 
 • FireFly™ obraca się nawet przy delikatnym wietrze o prędkości 5 - 8 km/godz., ostrzegając ptaki przed zbliżającą się przeszkodą,
 • Łożysko kulowe w obrotowym uchwycie zapewnia dużą trwałość,
 • FireFly™ odbija promienie UV i światło widzialne, które ptaki spostrzegają nawet w warunkach słabego oświetlenia i mgły.

 

Samozaciskowy uchwyt sprężynowy umożliwia łatwe zainstalowanie z ziemi na liniach znajdujących się pod napięciem za pomocą drążka izolacyjnego ze specjalnym zaczepem manewrowym. Daje to możliwość zainstalowania i zdemontowania zależnie od zmian aktywności ptaków w czasie sezonu, bez konieczności wyłączania napięcia.

Efektywność ostrzegaczy/odstraszaczy ptaków"FireFly™" czyli dlaczego to działa tak dobrze...?


FireFly™ wykorzystuje odbicia światła słonecznego w czasie dnia i fotoluminescencyjną emisję światła w czasie zachodu słońca i w nocy. Płytka odblaskowa o "diamentowym" wzorze i fotoluminescencyjny materiał stanowią główne elementy tego produktu. Płytka z "diamentowym" wzorem produkcji firmy 3M powoduje, że promienie słoneczne są odbijane w czasie dnia wytwarzając w ten sposób "efekt iskrzenia", który widziany jest przez ptaki i ludzi z odległości do 400 m. Ten efekt iskrzenia i odbijania światła umożliwia ptakom zmianę ich tras przelotu i ominięcie oznakowanych przez FireFly™ przewodów w celu uniknięcia kolizji.

Najnowsze badania dotyczące spostrzegania przez ptaki przeprowadzone na Uniwersytecie Cornel, Ithaca, Nowy Jork, Stany Zjednoczone, dowodzą, że ptaki widzą w dwóch różnych zakresach światła zarówno widzialnego jak i nadfioletowego. FireFly™ został zaprojektowany, aby wykorzystywać obydwa zakresy najlepszej dla ptaków widzialności światła (długość fali 360 nm i 560 nm). Ludzie widzą tylko w przedziale światła widzialnego.

FireFly™ zawiera element z materiału fotoluminescencyjnego (świecącego w ciemności), który emituje światło nadfioletowe i widzialne nawet do 12 godzin, aby ptaki mogły zauważyć odstraszacz w warunkach słabego oświetlenia i mgły. Ptaki są najbardziej narażone na kolizje z przewodami w czasie wschodu i zachodu słońca, a także w nocy i w czasie złej pogody. Zaletą FireFly™ jest to, że ptaki migrujące w nocy, widzą wtedy świecącą płytkę zarówno w warunkach bezwietrznych jak i wiejącego wiatru, który powoduje, że płytka FireFly™ wiruje wokół własnej osi.

Wirowanie płytki odstraszacza zawieszonej na obrotowym zamocowaniu znacznie podnosi jego efektywność. Wzrok ptaków reaguje jednocześnie na światło i ruch. Kąt odbijania światła i pozycja płytki ciągle się zmieniają dzięki powiewom wiatru. Wiatr wzmacnia efekt iskrzenia dla wszystkich zbliżających się ptaków wszędzie tam gdzie przewody zostały oznakowane odstraszaczem FireFly™. Uzyskuje się to przez jednoczesne wykorzystanie obydwu składowych ptasiego postrzegania: światła i ruchu.

FireFly™ ma jeszcze dodatkową zaletę. Skutecznie odstrasza wszystkie ptaki w promieniu 8 metrów, gdy jest umieszczony na wysokości oczu ptaka lub ponad ptakiem. Ptaki stają się nerwowe w wyniku ciągłych zmian położenia płytki, ponieważ zaczyna się ona obracać nawet przy najmniejszym podmuchu (5-8 km/h). W ten sposób FireFly™ utrzymuje ptaki z daleka od konstrukcji takich jak linie energetyczne, budynki, podstacje, lotniska, itp., zapewniając jednocześnie najlepszą ochronę przed zderzeniami ptaków z konstrukcjami wykonanymi przez człowieka. Odstraszanie ptaków jest wprost proporcjonalne do natężenia światła słonecznego, które występuje w miejscu zainstalowania odstraszacza. Z upływem czasu wystąpi wystarczająca liczba okresów słonecznych i wietrznych, aby skutecznie odstraszyć ptaki w promieniu 8 metrów od miejsca zainstalowania i poprzez to całkowicie zostanie wyeliminowane szkodliwe przesiadywanie i zagnieżdżanie się ptaków.

NazwaDataRozmiar
ulotka_hammarprodukter.pdf2018-11-16 00:004329,33 KB
katalog_hammarprodukter.pdf2018-11-16 00:009843,98 KB
instrukcja_instalacji_odstraszaczy_ptakow_firefly.pdf2018-11-16 00:00451,22 KB
 • Zircon Poland Sp. z o.o.
  ul. Klimczaka 5/1
  02-797 Warszawa, Polska

 • Tel. (+48 22) 816 85 41
  E-mail: zircon@zircon.pl

 • Logo Zircon

logo Script logo